Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

”Det är varje forskares dröm att få fram nya behandlingar mot sjukdomar”

Veckans Wallenbergforskare, kardiologen Martin Magnusson, forskar på vad som orsakar diabetes och hjärt-kärlsjukdomar. – Vi använder oss av stora patient- och populationsbaserade kohortstudier för att analysera biomarkörer och deras koppling till sjukdom. Syftet är att hitta nya mediciner för diabetes och kardiovaskulär sjukdom.

Martin Magnusson är överläkare inom kardiologin på Skånes universitetssjukhus och klinisk forskare på Wallenberg centrum för molekylär medicinsk forskning i Lund (WCMM). Under 2022 presenterar vi varje vecka en forskare verksam vid WCMM vid Lunds universitet och Skånes universitetssjukhus. I filmen hör du Martin Magnusson berätta mer om sin forskning

Fakta: Wallenberg centrum för molekylär medicinsk forskning i Lund

  • WCMM i Lund är ett forskningscentrum för regenerativ medicin, ett forskningsområde som syftar till att återskapa fungerande organ och vävnader.
  • Bakom WCMM-satsningen står Knut och Alice Wallenbergs stiftelse, Medicinska fakulteten vid Lunds universitet och Region Skåne. Knut och Alice Wallenbergs stiftelse gör en rikstäckande satsning för att Sverige ska återta en världsledande position inom medicinsk forskning.    
  • Genom integrerade forskningsmiljöer mellan universitet, hälso- och sjukvården och industrin skapas förutsättningar för världsledande molekylär och translationell forskning.  

  Läs mer om Wallenberg centrum för molekylär medicinsk forskning i Lund

Veckans WCMM-forskare

Varje onsdag under perioden 20 april till 29 juni 2022 uppmärksammar vi kliniska forskare vid Wallenberg centrum för molekylär medicinsk forskning i Lund (WCMM).

Vecka 23 är det Martin Magnusson, överläkare inom kardiologi på Skånes universitetssjukhus och adjungerad professor i kardiologi vid Lunds universitet.

Länk till hans profil i Forskningsportalen